Belçika Konsolosluğu ve Belçika Vize İşlemleri

Birleşik Krallık’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Belçika ülkesine yapacakları seyahatlerinde Belçika vizesine tabidirler. Birleşik Krallık Schengen sistemi içinde yer almamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (gri) ve Hususi Pasaport (yeşil) hamilleri Belçika vizesine tabidirler. Diplomatik Pasaport (siyah) hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Belçika’ye yapacakları seyahatlerinde Belçika vizesinden muaftırlar. Ancak tüm T.C. pasaport hamilleri, pasaport temdit sürelerinin Belçika seyahatleri dönüşü sonrasında en az 6 ay daha geçerliliğinin olduğunu kontrol etmelidirler.

Belçika Konsolosluğu, T.C. İkamet İzni (Oturum İzni) sahibi yabancıların vize başvurularını, T.C. vatandaşlarına uygulanan kısa süreli (90 gün süreli) Belçika vize işlemleri ile aynı şekilde devreye almaktadır.

Belçika üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek kişilerin ise; Belçika transit vize başvurularını seyahat öncesinde Türkiye’den yapmaları gerekir. Bununla birlikte, Belçika Transit vize başvuru sahiplerinin, Belçika üzerinden aktarmalı olarak gidilecek ülkeye 24 saat içinde uçmaları ve gerekli vizelerinin/belgelerinin olması ve belirlenen koşulları sağlamaları halinde, Belçika transit vize başvurusundan muaftırlar.

Belçika transit vize başvuru muafiyet koşulları;

  • Pasaportlarında Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda veya Belçika Birleşik Devletleri’ne ait geçerli vizeleri veya bu ülkelere geçerli bir vizeyle en son giriş yapılmasından bu yana 6 aydan daha az bir süre geçmiş olanlar,
  • 21 Nisan 1998 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla, ABD’de sürekli oturum izni sahibi olmaları,
  • 28 Haziran 2002 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla, Kanada’da sürekli oturum izni olanlar,
  • Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkelerinden birine girişte “D” vize kategorisinde geçerli vizesi bulunanlar,
  • Herhangi bir Avrupa Ekonomik Alanı ülkesi tarafından ita edilmiş oturum iznine sahip bulunanlar faydalanmaktadırlar.

Belçika Vizesi Nedir?

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliği uyarınca Birleşik Krallık’ı oluşturan Belçika, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e seyahat etmek isteyen kişilerin giriş yapabilmesi için almaları gereken bir vizedir. İrlanda Cumhuriyeti’ne Belçika vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Ancak geçerli kısa süreli Belçika ziyaretçi vizesi ile öncelikle Belçika sınırları içinden giriş yapmaları koşuluyla geçiş izni verilmektedir. Birleşik Krallık Schengen üye ülke kapsamında olmadığı için Belçika vizesi bulunan veya Belçika vizesi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen üye ülkelerine Belçika vizesi ile seyahat edebilmeleri mümkün olmamaktadır.

Aile bireylerini ziyaret, tıbbi tedavi, akademik çalışma, bilimsel araştırma, 1. dereceden akrabayı gözetim,  nişanlı/müstakbel eş ziyareti veya sık iş görüşmeleri gibi farklı sebeplerden dolayı Belçika’ye düzenli seyahat etmeyi gerektiren nedenin belgelerle beyan edilmesi halinde kişiler uzun dönem Belçika vize başvurusu yapabilirler.

Uzun süreli Belçika vizesi için 6 aylık – 2 yıllık – 5 yıllık – 10 yıllık süreli Belçika vize başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun süreli Belçika vizeleri ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda Belçika’den çıkış yapılması zorunludur.

Uzun süreli genel ziyaretçi vizesi (general visitor visa), aile ziyaretçi vizesi (family visitor visa) veya iş ziyaretçi vizesi (business visitor visa) olarak 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak seyahat amacına yönelik olarak Belçika vize başvurusu yapılmaktadır.

Belçika Konsolosluğu kısa süreli Belçika ziyaretçi vize işlemlerini en az 15 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Bazı durumlarda Belçika vize başvurularının değerlendirilmesi daha uzun sürebilmektedir.

Belçika Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Belçika vize başvurusu için gerekli evraklar, Belçika vizesi kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Belçika’ye kısa süreli ve eğlence, gezi, turistik ziyaret amacıyla seyahat için Belçika Genel Ziyaretçi Vize Evrakları, iş toplantısı/organizasyona katılım, iş görüşme randevusu ve akademik araştırma amaçlı seyahat için Belçika İş Ziyaretçi Vize Evrakları, Belçika’de 1. dereceden aile ve akraba ziyareti amacı ile seyahat etmek için Belçika Aile Ziyareti Vize Evrakları ile başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekecektir.

Belçika Konsolosluğu gerek görmesi halinde Belçika vizesi için sunulan gerekli evraklara ilave olarak seyahat durumuna göre ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Kısa süreli Belçika Ziyaretçi Vize başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de mutlaka hazır bulundurulması gerektiği hatırlatılır. Belçika vize başvuruları Belçika Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memurları tarafından değerlendirmeye alınması sebebiyle bazı evrakların İngilizce tercümesi istenebilir.

Online Belçika Vize Başvuru Formu: Belçika Konsolosluğu Belçika vizesi için fiziki başvuru şartların yerine getirilmesinden önce Belçika Göçmen Ofisi’ne ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online başvuru hesabı oluşturulmalı ve hesap üzerinden Belçika Vize Başvuru Formu online doldurma işleminin tamamlanması gerekir. Online Belçika  vize başvuru formu üzerinde; vize türü seçeneği ve Belçika seyahat amacının tespiti için cevaplanması gereken tüm sorular İngilizce olarak doldurulmalıdır. ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için dijital imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilmiş olur.

  • Online Randevu Alımı: Belçika Konsolosluğu’na vize başvuru dosyasının teslimi için randevu alınması gerekir. Sayfada yer alan ‘Book Appointment’ bölümünden randevu alımı için randevu yeri ve türü seçilir. Randevu alımının ardından online sistem üzerinden seçilen Belçika vize kategorisine uygun Belçika vize başvuru ücreti ödemesi için güvenli ödeme seçeneği seçilerek yönlendirme yapılmaktadır. Bütün online işlemin bitmesinin ardından, Belçika vize başvuru ücreti ödeme ve randevu konfirmasyonu email çıktısının, başvuru dosyasına eklenmesi unutulmamalıdır.
  • Banka Hesap Cüzdanı: Belçika vize başvurusunda sunulan şahsi banka hesap cüzdanında Belçika’de Belçika seyahat masraflarını karşılayan maddi kaynağın teminat olarak şahsi banka hesabında Euro/TL veya USD karşılığı bakiye olarak görülmesi gerekmektedir. Son 3 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü: bankanın imzası, kaşesi ve bankanın İmza Sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.
  • Mesleki Durumu Belgeleyen Evraklar: Belçika vize başvurusunda bulunan kişinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirkette çalıştığına dair resmi evraklar: SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü, Maaş Bordrosu ve çalıştığı kurum/şirketin resmi evrakların yanısıra bağlı bulunulan işyerinden alınmış, antetli kağıda, yetkili kişi tarafından yazılmış, kaşe ve ıslak imzası bulunan Görev Belgesi veya İzin Belgesi hazırlanmalıdır. Varsa, Meslek Görev Kartı.
  • Belçika seyahat rezervasyonları: Belçika vize başvurusu için gerekli olan seyahat planlarını destekleyici ulaşım ve konaklama planını teyit eden rezervasyon bilgileri sunulmalıdır. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu ile Belçika seyahatinin tarihleri birbiri ile örtüşmelidir. Otel rezervasyonu – seyahat edecek kişinin adına düzenlenmiş olmalıdır. Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği vize başvurusunda sunulacak otel rezervasyonlarının konfirme edilmiş (onaylanmış) olmasını talep etmekte ve vize başvuru işlemlerini değerlendirme sürecinde söz konusu otelleri arayarak rezervasyonları teyit edebilmektedir. İnternet aracılığı ile yapılan geçici, göstermelik otel rezervasyonları tespit edildiği takdirde, yapılan vize başvurusunun reddedilmesine yol açabilmektedir.
  • Belçika seyahatini kendi aracıyla gerçekleştirmek isteyenler için seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet yaptırılmalıdır. Bu iki belgeye sahip olmayan kişilerin ve araçların Belçika sınır kapısından geçmesine izin verilmemektedir.

Belçika Vize Başvuru Randevusu

Belçika Konsolosluğu vize başvurularını, Belçika Vize Başvuru Merkezi veya akredite edilmiş turizm seyahat acentaları üzerinden kabul etmektedir. Belçika vize başvuruları randevu ile kabul edilmektedir. Belçika vize başvurusu online işlemler sayfası üzerinden Belçika vize randevusu alınmaktadır. Türkiye’de görev yapan Belçika Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu iller: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir’dir.

Belçika Vizesi Çıkış Süresi

Belçika vize başvuru işlemleri normal süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak Belçika Vize Başvuru Merkezi tarafından verilen “Priority Service” hizmet kapsamında başvurunun öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanması mümkün olmaktadır. Öncelikli vize servisi, Belçika vize başvuru kararına hiçbir katkısı bulunmamaktadır. Belçika vize başvuru ücretinin dışında bu hizmet karşılığı ek bir bedel alınmaktadır. Konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağı konusunda bir garantisi yoktur. Dolayısıyla bazı durumlarda Belçika vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması mümkündür. Belçika vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Belçika resmi tatil günlerine veya Belçika Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Vize Reddi Durumunda

Belçika Konsolosluğu veya Belçika Büyükelçiliği vize reddi ile sonuçlanmış Belçika vize başvuru ücretini geri iade etmemektedir. Belçika vize harç bedelinin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi mümkün değildir. Belçika vize reddi durumunda istenilen zamanda tekrar Belçika vize başvurusu gerçekleştirilmektedir. Son reddedilmeden sonra koşullarda herhangi bir  değişiklik yok ise veya ret için bir gerekçe yok ise; başvurunun etraflıca incelenip tekrarlanması doğru olacaktır. Başvuru sahte belgeler yüzünden reddedimemiş ise; önceki karar sonraki başvuruların kendiliğinden reddedileceği anlamına gelmemektedir. Ancak daha önceden aldığınız reddin sebeplerini göz önünde bulundurarak ve gerekli düzeltmeleri yaparak başvurunun yapılması tavsiye edilir.

Belçika’ye Vizeli Giriş

Belçika vizesi almak, Belçika gümrük kapısından giriş yapma garantisi vermemektedir. Belçika sınır kapılarında görev yapan memur ve polislerin ülkeye girişe izin vermeme hakkı bulunmaktadır. Belçika vizesi ile Belçika’ye hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli rezervasyon konfirmasyon belgelerini, Belçika seyahati için taşınan maddi kaynağın deklarasyonu, davetiye metktubu, işveren izin yazısı ve seyahat sebebini destekleyen evrakların beyanının talebi göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, Belçika’ye giriş yapacak kişiler, başvuru dosyasında sunulan evrakların birer kopyasını yanlarında taşımalıdırlar.

Biometrik Veri Beyanı

Biometrik Veri Sistemi’ne geçen Belçika Konsolosluğu, biyometri sistemine göre; Belçika vize başvurusu yapacak kişilerin tüm parmaklarının izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri; dijital fotoğraf çekimi yaptırmaları gerekir.