Belçika Öğrenci Vizesi uygulamaları hakkında bilgiler

Belçika Öğrenci Vizesi için gerekli evrak listesi

1 – Vize Başvuru Formu

2 – Pasaport

3 – Okuldan kabul mektubu

4 – Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeleri

5 – İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler

6 – Askerlik durumu belgesi

7 – Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi

8 – Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi

9 – Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evliler için)

10 – Tapu ve araç ruhsat fotokopisi

11 – Vukuatlı nüfus kayıt örneği

12 – Seyahat sağlık sigortası

 

Belçika Konsolosluğu, Belçika Uzatmalı Öğrenci Vizesi Evrakları 

1 – Vize Başvuru Formu

2 – Pasaport

3 – Okuldan öğrenime kabul teyidi

4 – Öğrenci belgesi veya diploma, transcript

5 – Banka hesap cüzdanı

6 – Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve İngilizce tercümesi

7 – Seyahat sağlık sigortası

8 – İngilizce seviyenizi belirtir sınav sonuç belgesi

 

Belçika Öğrenci Vizesi Hakkında

Belçika Öğrenci Vizesi, Birleşik Krallığa, dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans eğitimi almak üzere gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını yakından ilgilendiren bir vize türüdür. Belçika öğrenci vizesi 2 farklı şekilde hazırlanmıştır.

Belçika öğrenci vizesinin ilk bölümünü Student Visitor Visa oluştururken, bu vize Belçika ziyaretçi öğrenci vizesidir. Belçika Student Visitor Visa,  Belçika’de dil eğitimi almak üzere düzenlenmiş bir öğrenci vizesi türü olurken, İngilizce düzeyi şartı aranmamaktadır. Belçika ziyaretçi öğrenci vizesi 11 ay ve 6 ay olarak verilmektedir. Belçika Student Visitor Visa ile Belçika’de çalışma imkânı bulunmamakta ve vize süresinin son ermesinin ardından bu vize türünün Belçika’den de uzatılma imkânı bulunmamaktadır. Belçika öğrenci ziyaretçi vize süresinin uzatılmak istenilmesi halinde ise Türkiye’den yeni bir başvuruda bulunulması gerekecektir.

Belçika öğrenci vizesinin 2. Bölümünü ise uzun dönem Belçika öğrenci vizesi kategorisi olan Tier 4 General Student Visa oluşturmaktadır. Belçika Tier 4 General Student Visa için orta düzeyde (intermediate) İngilizce koşulu bulunurken uluslararası geçerli bir sınav sonuç belgesi ile intermediate seviyesindeki İngilizceniz kanıtlanmalıdır. Belçika uzun süreli öğrenci vizesi ile Belçika’ye dil eğitimi almak üzere giden kişilere çalışma izni verilmemektedir. Foundation lisans veya yüksek lisansa giden öğrenciler ise haftada 20 saati geçmeme ön koşulu ile yarı zamanlı (part-time) çalışma imkânından yararlanabileceklerdir. Belçika uzun süreli öğrenci vizesi süresinin son ermesinin ardından Belçika’den işlem yaparak uzatabilirsiniz.

Belçika öğrenci vizesi işlemleri için son 10 yıl içerisinde alınmış ve seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportlar ile başvurularda bulunulmalıdır.

Belçika öğrenci vize işlemleri için doldurulacak olan Belçika öğrenci vize başvuru formu 2010 yılının Nisan ayından bu yana online olarak doldurulmalıdır.

Belçika öğrenci vizesi başvuruları direk olarak Belçika Konsolosluğuna yapılamayacaktır. Belçika Konsolosluğu, Belçika vize başvurularını Belçika vize işlemleri için çalışmalar yürüten temsilcilikler aracılığı ile kabul etmektedir. Fakat Belçika Konsolosluğuna parmak izi uygulaması, biometrik fotoğraf çekimi ve Belçika Konsolosluğunun gerek görmesi halinde mülakat verme üzerine gidilebilecektir. Belçika öğrenci vizesi sonuçları hakkında karar verecek olan Makam ise Belçika vize işlemleriniz için çalışmalar yürüttüğünüz temsilcileriniz değil, Belçika Konsolosluğudur.

 

Belçika Öğrenci Vizesi İşlemleri Sırasında Sıkça Sorulan Sorular

Belçika Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika öğrenci vizesi için öncelikle size uygun olan Belçika öğrenci vizesi kategorisini seçmelisiniz. Siz uygun olan Belçika öğrenci vize türü içerikleri yukarı da bulunan bölümlerde mevcut olurken, Belçika vize uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirerek Belçika vize işlemleri hizmetler vermekte olan temsilcilikleriniz aracılığı ile alabilirsiniz.

Belçika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar?

Belçika öğrenci vizesi için gerekli belgeler, hangi Belçika öğrenci vizesi kategorisini seçtiğinize göre değişebilecektir. Belçika kısa ve uzun süreli öğrenci vizesi için gerekli evraklar yukarıda bulunan bölümde mevcut olurken, Belçika konsolosluğu gerek görmesi halinde ek evrak talebinde bulunabilecektir.

Belçika Öğrenci Vizesi Ücretleri

Belçika öğrenci vizesi ücretleri, hangi öğrenci vizesi türünü seçtiğinize, Belçika’de bulunacak olan süreye göre değişmektedir. Belçika öğrenci vizesi ücretlerini, vize işlemlerinizi için danışmanlık etmekte olan temsilcilerinizi aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca Belçika öğrenci vizesi ücretleri Belçika Başkonsolosluğu İstanbul ve Belçika Büyükelçiliği Ankara makamlarınca belirlenmektedir.

Belçika Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika öğrenci vizesi, vize işlemlerinizi normal seyrinde ilerlemesi halinde maksimum 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Belçika Konsolosluğu bazı durumlarda başvurularınızı değerlendirilmesi için ek süreye ihtiyacı bulunurken ayrıca eksik evraklarınızın tamamlanması gibi süreçlerde bu 3 haftalık süreye dahildir.

Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Belçika Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. Belçikakonsoloslugu.net web sitesinin, Belçika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

Belçika Öğrenci Vizesi İle Çalışma Hakkı Var mı?

Belçika öğrenci vizesi ile çalışma hakkı vardır fakat bu durum hangi Belçika öğrenci vize kategorisini seçtiğinize bağlıdır. Şöyle ki; Student Visitor Visa ile çalışma imkânı bulunmazken ancak Tier 4 General Student Visa ile gidecek olan kişiler Foundation lisans veya yüksek lisans yapma koşulu ile haftada 20 saat part time çalışılabilecektir.