Belçika İş Ziyaretçi Vizesi  Evraklarına İlişkin

Birleşik Krallık Devleti topraklarına iş toplantısı/konferansa katılım, iş görüşme randevusu, uluslararası ticari organizasyonlarına katılım veya akademik araştırma amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken İş Ziyaretçisi Vizesi (Business Visitor Visa, akademisyen-doktor ve diş hekimleri dahil) kısa süreli tek ya da çok girişli olan bir vize türüdür. Ancak Belçika’ye düzenli seyahat etmeyi gerektiren nedenini belgelerle beyan etmesi halinde kişiler Uzun Süreli Belçika vizesine başvuru yapabilirler. Uzun süreli Belçika vizesi için 1 yıllık-2 yıllık-5 yıllık-10 yıllık süreli Belçika İş Ziyaretçi Vize başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun süreli Belçika vizeleri ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda Belçika’den çıkış yapılması zorunludur.
Birleşik Krallık Devleti, Avrupa Birliği üyesi olmaması sebebiyle, Belçika vizesi Schengen statüsüne sahip bir vize değildir. Belçika İş Ziyaretçi Vizesi schengen özelliği taşımamasından ötürü Belçika seyahati devamında ‘Schengen Bölge Üyesi’ bir ülkeye geçiş yaparken Schengen Vizesi almaları gerektiği dikkate alınmalıdır.

Belçika Birleşik Krallık seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların, Belçika’ye ticari amaçlarla  giriş yapabilmeleri için İş Ziyaretçi Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde Belçika İş Ziyaretçi Vize işlemlerinden muaftırlar.

Belçika İş Ziyaretçi Vizesi için Hazırlanması Gereken Evraklar

Belçika İş Ziyaretçi Vize başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de mutlaka hazır bulunması gerekmektedir. Belçika İş Ziyareti Vize başvurusunun Belçika Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memuru tarafından incelenebilmesi için, İngilizce olmayan tüm destekleyici belgelerin tercümesi ile birlikte teslim edilmesi mecburidir. Tercüme edilmiş belgelerde, tercümanın adı, iletişim adresi ve aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi önemlidir. Her tercüme belgesi üzerinde tarih  ve tercümanın imzası bulunmalıdır.

PASAPORT

 • Temdit süresi seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfası bulunmalı.
 • Eski pasaportların birlikte sunulması önemlidir.

DAVETİYE

 • Belçika’de davet eden kurum/kişi veya kuruluş tarafından Davetiye Mektubu hazırlanmalı.
 • Davet edilen kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Belçika’yi ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermeli.
 • Davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmeli. Davetiye orijinal ve antetli kağıda, imza ve kaşeli hazırlanmalı.
 • Davet eden kişinin vatandaşlık belgelerinin fotokopileri ile birlikte.
 • Bir ticari organizasyon veya fuara katılım nedeniyle olması halinde; davetiye, giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyona katılımını gerektiren tüm bilgileri içeren dokümanlar  sunulmalı.

FİNANSAL DÖKÜMANLAR

 • Belçika seyahatini karşılayan maddi kaynağın karşılığı olan bakiyenin şahsi banka hesabında (Euro/GBP/ USD) görülmesi gerekmektedir. Son 6 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (güncel tarihli)
 • Son 3 aylık Maaş Bordrosu
 • Çalıştığı Kurum/Şirket tarafından, İşveren Yazısı: çalışanın ne zaman çalışmaya başladığı, maaşı, pozisyonu, şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte.

MESLEK İLE İLGİLİ DÖKÜMANLAR

 • Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda, İngilizce yazılmış İşveren İzin Yazısı:  detaylı iş pozisyonu, maaş bilgisi, şirketteki çalışma süresi, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içermeli. SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 • Kişi Şirket Sahibi ise; Ticaret Sicil Kaydı: işyerinin sahibi adına düzenlenmiş, şirketin faaliyet bilgileri içermeli. İngilizce Faaliyet Belgesi, şirketin kayıtlı olduğu Ticaret Odası’ndan alınır.
 • Kişi Emekli ise; Emekli Maaş Hesap Cüzdanı (son 3 aylık döküm) ve Emeklilik Kartı fotokopisi ile birlikte.
 • Kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis mesleklerinden birine mensup olması durumunda; Mesleği ile ilgili Oda Kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı

BAŞVURU İÇİN İSTENİLEN EK EVRAKLAR

Belçika ticari vizesi için gerekli evraklar aşağıda belirtilmektedir.

 • Belçika Genel Ziyaretçi Vize başvurusu yapacak kişi yabancı uyruklu ise; en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi ve fotokopisi ile birlikte.
 • Başvuru Sahibi adına kayıtlı Tapu, Araç Ruhsatı, Kira Gelirleri, Araba Ehliyeti ve Kredi Kartı ekstreleri.
 • Erkek başvuru sahibi askerlik durumunu açıklayıcı belge sunmalı. (İngilizce olması zorunlu)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu
 • Otel Rezervasyonu
 • Detaylı Belçika İş Gezi Programı

ONLİNE BELÇİKA  VİZE BAŞVURUSU

Online Belçika Vize Başvuru Formu (VAF1C Başvuru Formu):

 • Belçika İş Ziyaretçi Vizesi için fiziki başvuru şartların yerine getirilmesinden önce resmi web site üzerinden “Register an Account” bölümünden hesap oluşturarak, başvuru yapılacak vize kategorisi üzerinden online Belçika Vize Başvuru Formu doldurulmalı.
 • Online Belçika vize başvurusunda; vize türü seçeneği ve Belçika seyahat amacının desteklendiği tüm sorular İngilizce yanıtlanmalı.
 • ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilir

BELÇİKA VİZE BAŞVURU MERKEZLERİ

Belçika Vize Başvuru Merkezleri, Belçika İş Ziyareti Vizesi için müracaatları randevu ile kabul etmektedir.
İş ziyaretçi vize randevusu için resmi web site online başvuru sayfasında yer alan “Book Appointment” bölümünden, fiziksel başvurunun gerçekleştirilebilmesi için Türkiye’deki Belçika Vize Başvuru Merkezi sayfasına yapılan yönlendirme ile online randevu alınır. Belçika vize başvuru merkezlerinin bulunduğu illere yakın ikamet edilen şehirden müracaat yapılmalıdır. Türkiye’de görev yapan Belçika Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu iller: Antalya, Ankara, Adana, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir’dir.

BİOMETRİK VERİ ALIMI

Belçika İş Ziyaretçi Vize başvurusu için kişisel biyometrik bilgilerin (parmak izi- yüz fotoğrafı-imza) ibrazı gereklidir. Başvuru sahibi biyometri işlemi için dijital parmak izi ve fotoğraf çekimi işlemlerinin yapılabilmesi için Belçika Vize Başvuru Merkezinde mutlaka bulunmalıdır.

RANDEVU SAATİNİ BELİRLEME SERVİSİ (Prime Time Appointment Service)

Belçika İş Ziyaretçi Vize başvuru randevusunu çalışma saatleri dışında istenilen saate göre ayarlamanızı sağlar. Ek ücret karşılığı verilen bu hizmetten Belçika Vize Başvuru Merkezi İstanbul,  Belçika Vize Başvuru Merkezi Ankara ve Belçika Vize Başvuru Merkezi İzmir’den başvuru yapanlar faydalanabilmektedirler.

ÖNCELİKLİ BELÇİKA VİZE HİZMETİ

Belçika İş Ziyareti Vize işlemleri normal işleyen süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak “Priority Service” hizmet kapsamında başvurunun öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanması mümkün olmaktadır. Öncelikli vize servisi, vize başvurusu için çıkan karara herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. Belçika vize başvuru ücretinin dışında ek  hizmet bedeli alınmaktadır.

SÜPER ÖNCELİKLİ VİZE SERVİSİ

Süper Öncelikli Belçika Vize başvuru işlemleri hizmeti ile Belçika Konsolosluğu tarafından vize müracaatları 24 saat içinde sonuca ulaştırılmaktadır. Belçika İş Ziyaretçi Vize ücretinin dışında ‘ Süper Öncelikli Vize Servisi’ için ek hizmet bedeli alınmaktadır. Ekspres Belçika Vize Servisi sadece İstanbul Belçika Vize Başvuru Merkezi tarafından verilmektedir.  Genel Ziyaretçi Vizesi, Tier 2 Vizesi ve Tier 5 Vizesi başvuru sahipleri bu hizmetten faydalanabilirler.

Belçika Konsolosluğu ve Belçika Ticari Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Belçika seyahatim için Hangi Belçika vizesini almalıyım?

Başvuru yapmanız gereken Belçika vizesi türü, Belçika’yi hangi amaçla ziyaret edeceğinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Belçika’de bulunan akraba ve arkadaşlarınızı ziyaret edecekseniz aile / arkadaş ziyareti vizesine, bir iş toplantısına ya da fuara katılacaksanız ticari vizeye, turistik amaçlı bir gezi planlıyorsanız turistik vizeye başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Belçika vizesine şahsen başvurmam gerekiyor mu?

Belçika vizesine şahsen başvurmanıza gerek yoktur. Sizin adınıza başvurmak üzere temsilci ya da acente yetkilisi atayabilirsiniz. Ancak biyometrik verilerinizin alınacağı randevuya bizzat katılmanız gerekmektedir.

Belçika ticari vize alabilmem için en önemli evrak hangisidir?

Belçika ticari vize başvurularınızda en önemli evrak Belçika’de bulunan ve sizi ticari sayılan bir faaliyet için Belçika’ye davet eden firmadan alacağınız davetiye mektubudur. Bu davetiye mektubu sizi Belçika’ye davet eden firmanın antetli kağıdına, imzalı ve kaşeli olacak şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Belçika vizesi başvurum ne zaman sonuçlanır?

Belçika vizesi başvurunuzun sonuçlanması, Belçika Konsolosluğu’nun dönemsel yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu süre genellikle 15 gün ile 21 gün arasında değişmektedir.

İlk defa Belçika vizesi başvurusu yaptığımda en fazla kaç aylık Belçika vizesi alabilirim?

Belçika vizesi başvurularınızla ilgili olumlu ya da olumsuz karar verecek ve süresini belirleyecek kurum yalnızca Belçika Konsolosluğu’dur. Belçika Konsolosluğu, Belçika vizesi için ilk kez başvuran kişilere genellikle 3 ay geçerli vize vermektedir. Daha sonraki başvurularda bu süre daha uzun olarak verilebilmektedir.

Belçika Konsolosluğu benden ek evrak isteyebilir mi?

Belçika Konsolosluğu sizden her zaman ek evrak veya bilgi talebinde bulunabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında istenilen evrak veya bilgiyi konsolosluğun belirlediği süre içinde iletmeniz gerekecektir.